понеділок, 15 січня 2024 р.

Конкурс фотовиставка ""Україна - це ми!" до Дня Соборності України #Україна_це_ми, #УДЦНПВ

Назва фотовиставки: «Наш формат – вільні люди!» Автори: Шульга Назар Сергійович, 8Б клас та Сенько Станіслав Юрійович, 8А клас
 Назва освітнього закладу: Талалаївський ліцей Талалаївської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області #Україна_це_ми, #УДЦНПВ
Привітання з Днем Соборності 
 З Днем Соборності, свободи і єднання! 
Кожен день — із вечора до рання 
Наближаємо всі разом Перемогу, 
Хай легкою буде в нас дорога. 
Радості, здоров’я, довгих літ... 
Хай засяє Україна на весь світ!

Анотація до Дня Соборності України

Урочисто проголошеним 22 січня 1919 р. на Софійській площі в Києві Актом Злуки Української та Західноукраїнської Народних Республік (УНР і ЗУНР) та згідно з рішенням Трудового конгресу України збулася віковічна мрія українського народу – жити однією сім’єю на своїй землі, в єдиній державі, не роз’єднаній кордонами і не розділеній недружніми сусідами.

          Органічна ознака будь-якої нації та неодмінна умова її розвитку й процвітання – це об’єднання в одне державне ціле всіх земель, які заселяє конкретна нація на суцільній території, збирання етнічних земель у рамках національної держави, духовне об’єднання всього населення країни та єдність усіх її громадян, незалежно від їхньої національності. Досягнення реальної державності, забезпечення справжнього суверенітету і незалежності народу, розвиток процвітаючого демократичного суспільства – найзаповітніший ідеал багатьох народів світу. Всі ці ознаки складають поняття «соборність».

Концепція Соборності України базується на міцних історичних, правових і теоретичних засадах. Незважаючи на тривале територіальне, політичне, ідейне й культурне роз’єднання українців, що випали на долю народу, ідея всеукраїнської єдності, Соборності України ніколи не полишала менталітет українців. 

Витоки державної єдності беруть початок з періоду Київської Русі, Галицько-Волинської держави, визвольної війни під проводом Петра Конашевича‑Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Пилипа Орлика та інших гетьманів.

Визначні мислителі та діячі: Тарас Шевченко, члени Кирило-Мефодіївського братства, „Руської трійці” на чолі з Маркіяном Шашкевичем у Галичині, видатні українські вчені Михайло Драгоманов, Іван Франко, Михайло Грушевський обґрунтували у своїх працях ідею єдності всіх етнічних українських земель в єдину державу.

Охопивши майже всю Україну, об’єднавчий рух 1918–1919 рр. з приходом до влади Директорії, відновленням УНР і становленням ЗУНР, досяг своєї мети офіційним об’єднанням територій України, що зазнавали нещадного гніту, перебуваючи під владою Російської та Австро-Угорської імперій.  Політичні діячі В. Винниченко, С. Петлюра, Є. Петрушевич, Л. Бачинський наблизили події консолідації земель.

Злука українських земель у 1919 р. стала міцним підґрунтям до розгортання визвольних змагань, участь військових у часи українських революційних подій до 1921 р.

Об’єднання в одне державне ціле етнічних земель за часи радянської влади, збереження та розквіт української мови, культури, традицій серед інших народів СРСР, зростання могутнього промислового комплексу республіки дало можливість визначитися українцям з рухом до незалежної держави.

          За часів радянського режиму День Соборності не відзначався і вважався "контрреволюційним святом". А усі офіційні згадки про нього знищувались.

Перше офіційне відзначення свята на державному рівні відбулося у 1939-му році в столиці Карпатської України – місті Хуст.

Яскравим передвісником події становлення нової держави та символом зростання ментальності нації в ідеї соборності став організований «живий ланцюг» між двома містами, Києвом та Львовом 22 січня 1990 р., присвячений Дню Соборності України.

Затвердження України 24 серпня 1991 р. незалежною та самостійною державою, соборність і суверенітет якої в Конституції є основними засадами – омріяна  перемога українського народу.

Закріпленням безперервного з 1919 р. процесу соборного державотворення став приїзд до столиці України м. Києва офіційної  делегації Державного центру УНР, що діяв в екзилі до 1992 р. На чолі з Президентом УНР в екзилі М. Плав’юком  на сесії Верховної Ради України 22 серпня 1992 р. Державний центр УНР урочисто склав свої повноваження перед Президентом незалежної України Л. М. Кравчуком.

«Акт злуки» став реальним втіленням мрії українського народу про суверенну державу. Враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної української держави, Указом Президента України Л.Д. Кучмою від 21 січня 1999 р. встановлено  День Соборності України, який відзначається щорічно 22 січня – у день проголошення в 1919 році Акта злуки УНР та ЗУНР – в Україні  та у всіх державах,  в яких перебувають закордонні дипломатичні установи України, зокрема за участю представників української діаспори. 

Світовий Конґрес Українців  2009 р. визначив завданням світового українства  усвідомлення значення цього історичного факту, збагачення ідеї соборності в державотворенні, що є запорукою демократичного, соціально-економічного і культурного розвитку України у боротьбі з підступним ворогом.

 


Немає коментарів:

Дописати коментар