четвер, 14 січня 2021 р.

Майстер - клас учителя української мови Рябко Н.М.

Тема уроку:  Узагальнення і систематизація знань з теми «Дієслово: морфологічні ознаки, синтаксична роль»

Мета уроку: Узагальнити і систематизувати знання з теми «Дієслово». Удосконалювати вміння визначати морфологічні ознаки дієслів та синтаксичну роль. Виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: урок систематизації й узагальнення матеріалу з використанням ІКТ.

Хід уроку

Коли ти плекаєш слово,

Мов струна воно бринить.

Калиново, барвінково

Рідна мова пломенить.

Коли мовиш, як належить ­

Слово чисте, як роса...

І від тебе теж залежить

Мови рідної краса.

Д.Білоус.

І. Організаційний момент

Учитель

Мої юні друзі!

Працюємо дружно, плідно та сумлінно,

Щоб вивчити рідну мову на відмінно.

Стимулювання (записати на аркушах «Що ви чекаєте від уроку? Чого хочете навчитися, досягти?»)

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Діти, епіграфом нашого уроку є слова Д.Білоуса. Як ви їх розумієте?

(Треба дбати про культуру мовлення. Культура мовлення свідчить про загальний розвиток особистості. Основою культури мовлення є грамотність, дотримання загальноприйнятих літературних норм. Треба розвивати усне й писемне мовлення.)

Тому сьогодні ми підводимо підсумок вивченого про дієслово, його морфологічні ознаки ­ вид, часи дієслів,форми дієслова.

Тож пропоную вам пройтися «сходинками знань» , узагальнити вивчене та вийти на найвищу сходинку «Контрольна робота».

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Перша сходинка «Повтори вивчене»

(Презентація теми «Дієслово»). Учитель їх коментує.

Друга сходинка «Бліц-опитування»

1.              Яка частина мови називається дієсловом?

2.              Назвати морфологічні ознаки дієслова.

3.              Які є форми дієслова?

4.              Яка форма називається неозначеною формою?

5.              Які є види дієслова?

6.              Які є часи дієслів?

Третя сходинка «Розв'язування тестових завдань» 1а 26 Зв 46 5а 66 7в

Четверта сходинка « Віднови речення»

Картки, (робота в парах). Об'єднати слова в речення, записати у зошити. Підкреслити дієслова. Визначити особу і число дієслів. Чи можна ці речення назвати текстом? Чому? (Об'єднані спільною думкою).

1.              є, мова, скарб, народ,найдорожчий.

2.              їй, народилася, думка, завдяки.

3.              мова, найкрасивіша, з, мов, усіх, світ, моя.

4.              Рідна, люблю, своя, я, мова!

Мова є найдорожчим скарбом народу. Завдяки їй народилася (3 ос.одн.) думка. Моя мова найкрасивіша з усіх мов світу. Я люблю (1 ос.одн.) свою рідну мову!

П'ята сходинка «Впіймай дієслово» Прослухати поезію про мову, виписати якомога більше дієслів.

Яка ж багата рідна мова!

Увесь чарівний світ у ній!

Вона барвиста і чудова

І кривдити її не смій!

Вона про все тобі розкаже.

Чарівних слів тебе навчить.

Усе розкриє і покаже.

Як правильно у світі жить.

В ній стільки слів, що й не збагнути!

І приказок, і порівнянь.

А мову знаючи, здобути

Ти можеш просто безліч знань!

Тож мову вчи і прислухайся

До того, як вона звучить.

І розмовляти так старайся.

Щоб всім її хотілось вчить

Вона ж у нас така багата,

Така чарівна, як весна!

І нею можна все сказати.

І найрідніша нам вона.

Шоста сходинка «Третє зайве» (на комп'ютері)

Завдання: записати ряди дієслів, підкреслити третє зайве. Пояснити свій вибір.

1.              думають, говорять, писали.(мин.).

2.               Вивчали, доручають(теп.), доглядали.

3.              розповів(мин.), читатиму, вимовлятимеш.

Сьома сходинка «Мудрість народна»

Завдання: назвати вам відомі прислів'я і приказки, записати їх, знайти дієслова, визначити форму дієслів.

1.              Вмієш сказати ­- вмій і змовчати.

2.              Не соромно мовчати, як нічого сказати.

3.               Менше говори ­- більше почуєш.

4.               Мовчання ­- теж відповідь.

5.               Мудрий з пів слова розуміє.

Восьма сходинка «Творча»

Діти, красу рідного краю можна зобразити за допомогою пензля та фарб,як зробив це наш учитель-пенсіонер Ілюшик С.А. Які тони переважають на картині? Про що це свідчить?

А можна передати чарівність і неповторність рідного серцю куточка за допомогою образного слова,як це передає наша випускниця Павленко Оксана. (прочитати вірш напам'ять про Красний Колядин)

Моє рідне село

Ген Роменка гріється під сонцем,

І п'янить безмежна синява.

Це моє село, моє віконце,

Скрізь краса вита його жива.

Чепурушки-хатки ­ перлів низка,

І навкруг віночками сади.

Це моє село, моя колиска,

Так приємно жити в нім і рости.

Край дороги виросла калина,

Душу гріють ягідок вогні.

Це моє село, моя стежина,

Крокувать немало ще по ній.

Пролісків майнула ясна стрічка,

Мов небесна чистая блакить.

Це моє село, моя це свічка,

Що завжди у темну ніч горить.

Золотаве марево пшениці,

І вплелись волошки, мов в косу.

Це моє село, моя жар-птиця,

Що спиває срібну з трав росу.

Тут по щирості живуть, правдиво,

Поважають працю, як один.

Це моє село, звичайне диво,

Мій єдиний Красний Колядин.

Ні на що його не проміняю,

Бо воно найкраще на землі.

Це моє село, шматочок раю,

Що буяє взимку й навесні.

Завдання: Скласти твір-мініатюру про рідний край,визначити синтаксичну роль дієслів.

Дев'ята сходинка «Вибірковий диктант» (На комп'ютері)

Завдання: Вибрати із запропонованих слів дієслова, визначити вид.

Родина, народитися (д.), рід, вишиванка, вишивала (н), писанка, писали (н), бережуть (н), берегиня, колисанка, заколисує (н), благословила (д), благословення, свято, святкуємо (н).

Десята сходинка «Творча самостійна робота».

Поставити дієслова у неозначеній формі і записати їх.

Живемо, вчить, іду, виконаєш, садить, майструє, відгадала, знайшов, виконав, малювала.

IV. Підсумок уроку (на дошці прикріплено)

Метод «Мікрофон»

Тести

1.       Дієслово - це самостійна частина мови,яка означає

А) дію або стан предмета;     Б) особу;            В) дію предмета.

2.              Указати рядок, в якому перелічено всі форми дієслова.

A)             іменник, неозначена форма, особові, дієприкметник;

Б)      неозначена форма, дієприкметник, дієприслівник, безособова, особова;

B)            дієприкметник, числівник, неозначена форма, дієприслівник.

3.              Укажіть рядок, у якому всі дієслова неозначеної форми:

A)             грав, малював, доглядати;

Б)      читати, пишучи, квітнути;

B)             вирішувати, зруйнувати, пекти.

4.              Укажіть ряд дієслів доконаного виду:

A)            використовувати, оббігти, сміятися;

Б)      змалювати, розігнати, повірити;

B)            відповідати, подумати, схвалити.

5.               У якому рядку всі дієслова теперішнього часу?

A)            пишу, читаєш, граєшся;

Б)      намалюю, роблю, співаю;

B)            доглядатиму, повідомлю, зберігаю.

6.              У якому рядку всі дієслова минулого часу?

A)            розглядав, пишу, дивлюся;

Б)      вирішив, спостерігав, доглядали;

B)            намалюємо, читаємо, вітали.

7.               У якому рядку всі дієслова майбутнього часу?

А)      вивчив, вирішуємо, доглядали;

Б)      біжу, спостерігаю, читатиму;

В)      приймемо, прополимо, вирішу.

Тепер я можу:

– Знаходити…………….

– Визначати…………….

– Наводити приклади…………….

А зараз у своїх аркушах, які ви отримали на початку уроку, зазначте, чи справдилися ваші очікування, чого ви навчилися, досягли. Листочки здати.

ОЦІНЮВАННЯ з коментуванням.

Д/3 Остання сходинка, яку нам потрібно буде подолати – це «Контрольна робота»

Повт. п.4-8, вправа 70 (1 завд.) 1 рівень, (2 завд.) 2 рівень;

Скласти твір про мову – 3 і 4 рівень


Немає коментарів:

Дописати коментар